Krakowskie Festiwale

Kraków Live Festiwal

...to festiwal muzyczny organizowany każdego sierpnia od 2006 roku. Do 2013 r. nosił nazwę Coke Live Music Festival. Po wycofaniu się głównego sponsora festiwal nie odbył się w 2014 r., aby powrócić w 2015 r. pod zmienioną nazwą i z nowym organizatorem. Na festiwalu dominują brzmienia hip- hopu, rapu, rocka, electro, reggae, popu i muzyki alternatywnej. Wystąpiły już na nim międzynarodowe i krajowe gwiazdy, jak Jay-Z, Rihanna, Muse, Florence and the Machine, Faithless, The Prodigy, Mela Koteluk, Dawid Podsiadło, Kamp!, Monika Brodka, Cool Kids of Dead i wiele, wiele innych. Zwykle festiwal odbywasię na terenie Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Misteria Paschalia

...to organizowany od 2004 roku festiwal muzyki dawnej. Na festiwalu prezentowana jest muzyka związana z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą z epoki renesansu i baroku. Misteria Paschalia przyciągają do Krakowa wielu melomanów z Polski i zagranicy. Na festiwalu wystąpili tacy mistrzowie, jak Jordi Savall, Christina Pluchar, Concerto Soave, Le Concert Spirytuel, Pino de Vittorio i wielu, wielu innych. Misteria Paschlia odbywają się w okresie Świąt Wielkanocnych. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Festiwal Muzyki Filmowej

...to krakowski festiwal muzyczno- filmowo- kompozytorski organizowany od 2008 r. w połowie maja. Festiwal ma rangę festiwalu międzynarodowego, znany jest nie tylko w Europie, ale i w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Od 2010 r. jego edycje odbywają się w hali ocynowni ArcelorMittal Poland. Podczas festiwalu prezentowana jest muzyka tworzona na potrzeby kina i filmu. Muzyce towarzyszą projekcje filmowe wyświetlane na dużym, kinowym ekranie. Na festiwalu wystąpili m. in. Elliot Goldenthal, Tan Dun, Howard Shore, Jan AP Kaczmarek. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Off Plus Camera, od 2014 r. PKO Off Camera

...to krakowski festiwal filmowy organizowany co wiosnę od 2008 roku. Co roku na festiwalu prezentowane są filmy kina niezależnego i nie tylko w małych kinach studyjnych Krakowa. Na festiwalu prezentowane są filmy zarówno debiutujących, jak i bardzo znanych reżyserów z całego świata. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Miesiąc Fotografii w Krakowie

...to festiwal fotograficzny organizowany od 2002 r., trwający przez cały miesiąc (przełom maja i czerwca). Na festiwalu możemy obejrzeć wystawy fotografii, projekcje filmowe, organizowane są przeglądy portfolio i spotkania z artystami z całego świata, oraz możemy wziąć udział w warsztatach fotograficznych. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Sacrum Profanum

...to festiwal muzyki współczesnej organizowany w Krakowie od 2003 r.. W każdy wrzesień przez 7 dni możemy podziwiać wykonawców w industrialnych miejscach Krakowa, jak Filharmonia Krakowska, hala ocynowni ArcelorMittal Poland, Teatr Łaźnia Nowa czy Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Na festiwalu wystąpiły m. in. takie gwiazdy jak Kraftwerk, Leszek Możdżer, Ensemble Modern, Jónsi i The Cinematic Orchestra. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Grolsch ArtBoom Festival

...to organizowany od 2009 r. festiwal sztuk wizualnych pokazywanych w przestrzeni publicznej Krakowa. Podczas festiwalu prezentowane są rzeźby, murale, obiekty i instalacje oraz organizowane są różne hepeningi i performance. Festiwal łączy ze sobą sztukę współczesną z dziełami społecznymi i muzyką. Festiwal organizowany jest zwykle latem. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Festiwal Literatury im. Josepha Conrada

...to festiwal literacki organizowany od 2009 r. zwykle w październiku lub listopadzie. Co roku, na festiwal zjeżdżają się goście z całego świata, związani z literaturą, sztukami plastycznymi, teatrem, muzyką i filmem. Na festiwalu organizowane są liczne wernisaże i spotkania z artystami. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Unsound Festival

...to organizowany od 2003 r. festiwal muzyki postępowej. Festiwal odbywa się w połowie października i prezentowana jest na nim muzyka undergroundowa. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Festiwal Literacki Czesława Miłosza

...to organizowany co dwa lata, od 2009 r. w maju, festiwal na który zjeżdżają się gwiazdy światowej literatury, prozaicy, poeci, tłumacze i krytycy. Imprezie towarzyszą cykle spotkań autorskich, wieczorów poetyckich, spotkania panelowe i debaty. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

...to grudniowy festiwal teatralny, organizowany od 2008 r. Podczas festiwalu można zobaczyć na deskach krakowskich teatrów, najlepsze polskie spektakle. Imprezie towarzyszą otwarte spotkania z aktorami, scenarzystami i reżyserami. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Festiwal Muzyki Polskiej

...to festiwal organizowany w lipcu od 2005r. Na festiwalu prezentowane są dzieła polskich kompozytorów. Na scenie festiwalu wystąpili tacy artyści, jak Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Wojciech Kilar, Paweł Mykietyna i Nigel Kennedy. Po ktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Krakowski Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties

...to festiwal organizowany w lutym od 1981 r. Od 1987 r. Shanties stał się imprezą międzynarodową. Na imprezie można posłuchać utworów w wykonaniu największych gwiazd muzyki szantowej. Po ktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Festiwal Teatrów dla Dzieci

...to festiwal organizowany od ponad 20 lat w Nowohuckim Centrum Kultury podczas ferii zimowych. Impreza ta, to cykl występów teatralnych przeznaczonych dla najmłodszych widzów. Na festiwalu prezentowane są spektakle dla dzieci z całej Polski. Po ktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Międzynarodowy Festiwal Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie

...to festiwal jazzowy organizowany w kwietniu od 2003 r. Na festiwalu swoją twórczość prezentują zarówno znani, starzy artyści muzyki jazzowej, jak i debiutujący, młodzi studenci. Po ktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Festiwal nauki w Krakowie

...to festiwal naukowy organizowany każdego maja od 2000 r. na Rynku Głównym w Krakowie. Będąc uczestnikiem festiwalu bierzemy udział w ciekawych eksperymentach naukowych i doświadczeniach. Po ktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Międzynarodowy Festiwal Zupy

...odbywa się w maju od 2002 r. na Krakowskim Kazimierzu. Podczas festiwalu można degustować różne rodzaje zup. Imprezie towarzyszą występy zespołów muzycznych oraz liczne happeningi.

Nowa Piosenka w Starym Krakowie

...to ogólnopolski festiwal piosenki dziecięcej organizowany od 1988 r. w maju. Festiwal adresowany jest do dzieci i młodzieży. Na imprezie prezentowane są nowe i stare utwory dziecięce. Po ktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Festiwal Kultury Żydowskiej

...to impreza odbywająca się od 1988 r. na Krakowskim Kazimierzu. Na festiwalu prezentowana jest współczesna kultura żydowska. Uczestnicy mogą brać udział w licznych koncertach, spotkaniach, wykładach, dyskusjach i warsztatach. Po ktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Krakowski Festiwal Filmowy

...odbywa się od 1961 r. na przełomie maja i czerwca. Na festiwalu prezentowane są filmy dokumentalne, animacje i filmy krótkometrażowe. Festiwalowi towarzyszy szereg wystaw, debat, koncertów i konferencji. Po ktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA w Krakowie

...to jeden z najstarszych festiwali tego typu, organizowany każdego lipca od 1988 r. Spektakle odgrywane są na Rynku Głównym, Małym Rynku, Placu Szczepańskim oraz na placu przed Galerią Krakowską.


Festiwal Rozstaje/ Crossroad Festival Krakow

...to festiwal muzyki tradycyjnej i etnicznej organizowany od 1999 r. w lipcu. Jest to cykl koncertów artystów wykonujących muzykę etniczną, z całego świata. Po ktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza

...to festiwal organizowany na przełomie lipca i sierpnia od 1999 r. Jest jedynym festiwalem na świecie, który skupia mistrzów i zespoły tańca historycznego. Oprócz pokazów tańca uczestnicy mogą wziąć udział w licznych warsztatach. Po ktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Muzyka w Starym Krakowie

...to festiwal organizowany w zabytkowych wnętrzach Krakowa od 1976 r. w sierpniu. Na festiwalu prezentowana jest muzyka od najdawniejszej po współczesną. Po ktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie

...to festiwal organizowany od 1962 r. w październiku. Na festiwalu prezentowane są utwory muzyki artystycznej. Po ktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.


Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda i Anima

...to festiwal organizowany od 1994 r. w listopadzie. Na festiwalu prezentowane są animacje artystyczne zarówno studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata, jak i profesjonalistów i realizatorów niezależnych. Po ktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę festiwalu.Inne festiwale krakowskie to:

Solo Duo Trio Jazz Festival, Kraków Bach Festival, Festival Art-e-strada, Krótki Metraż- Off Festival, Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych, Festiwal opery w Krakowie, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, Festiwal Pierogów, Festiwal Muzyki Kameralnej, KRAKFFA Festiwal Filmów Amatorskich, Festiwal Amatorskich Filmów Animowanych, Festiwal Filmu Niemego, Małopolski Festiwal Filmów Historycznych, SMOFI Festiwal Amatorskich Form Video.

* Kolejność festiwali na liście jest dowolna i nie oznacza rangi festiwalu.


Imprezy cykliczne w Krakowie

Wianki w Krakowie

...to impreza organizowana co roku w Krakowie w noc przesilenia letniego, zwana Sobótkami lub Nocą Świętojańską. Jako cykliczna impreza masowa, Wianki odbywają się od 1992 r. Obecnie jest to wydarzenie kulturalne obejmujące, spektakle, koncerty, warsztaty, konkurs na najpiękniejszy wianek i pokaz sztucznych ogni na zakończenie imprezy. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę imprezy.


Juwenalia w Krakowie

...to coroczna, majowa impreza studencka, odbywająca się w miastach akademickich. Podczas juwenaliowego tygodnia organizowane są koncerty oraz różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i sportowe. Głównym punktem programu Juwenaliów jest Kolorowód czyli pochód juwenaliowy. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę imprezy.


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

...podobnie, jak w innych częściach Polski, w pierwszą niedzielę nowego roku, także i w Krakowie organizowana jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Podczas imprezy prowadzona jest zbiórka pieniędzy oraz licytacje na cele charytatywne. Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy towarzyszą różnego rodzaju, wydarzenia kulturalne i sportowe, pokazy, warsztaty, spotkania oraz koncerty i występy muzyczne. Kulminacyjnym punktem tego przedsięwzięcia jest puszczanie światełka do nieba. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę imprezy.


Opera Rara

...to widowisko muzyczne dla koneserów muzyki operowej, poważnej, klasycznej. Na deskach krakowskich teatrów wystawiane są spektakle opery barokowej. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę imprezy.


Jarmark Świętojański

...to impreza organizowana pod Wawelem na Bulwarze Czerwieńskim. Impreza organizowana jest co roku, i trwa kilka dni, podczas których uczestnicy mogą zobaczyć, jak wyglądało życie średniowiecznego Krakowa. Imprezie towarzyszą występy muzyczne i taneczne ukazujące życie dawnej Polski. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę imprezy.


Przegląd Kabaretów Amatorskich PaKA

...to coroczny przegląd kabaretowy, który odbywa się w Centrum Kultury Rotunda. Wydarzenie kierowane jest do wszystkich osób z poczuciem humoru :-P. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę imprezy.


Sylwester na Rynku Głównym w Krakowie

...co roku, mieszkańcy i turyści mogą spędzić sylwestrową noc na Rynku Głównym w Krakowie. Sylwestrową zabawę uświetniają występy krajowych gwiazd, o północy przewidziany jest pokaz laserowy lub pokaz sztucznych ogni. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę imprezy.


Targi Wielkanocne

...to targi organizowane co roku w okresie Świąt Wielkanocnych na krakowskim rynku. Na targu możemy podziwiać i nabyć oryginalne wyroby rękodzieła oraz napić się i zjeść tradycyjne potrawy..


Konkurs Szopek Krakowskich

...to tradycyjny konkurs organizowany co roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia, na którym wybierana jest najpiękniejsza szopka. Nagroda przyznawana jest w kilku kategoriach wiekowych.


Targi Bożonarodzeniowe

...to coroczny targ, organizowany w okresie bożonarodzeniowym na płycie Rynku Głównego w Krakowie. Na targu można skosztować tradycyjne potrawy, napić się grzańca oraz zakupić oryginalne ozdoby świąteczne.


Intronizacja Króla Kurkowego

...to czerwcowy pochód z siedziby Bractwa Kurkowego przy ul. Lubicz na Rynek Główny w Krakowie. Pochodowi towarzyszą przebrani w dawne stroje bracia kurkowi. Punktem kulminacyjnym jest przekazanie insygniów władzy nowemu królowi kurkowemu.


Jarmark fizyczny

...jest to impreza naukowa poświęcona fizyce i naukom pokrewnym. Organizowana jest co dwa lata pod koniec września i biorą w niej udział najlepsze krakowski uczelnie.


Tradycyjne Święto Rękawki

...co roku, we wtorek po świętach wielkanocnych, pod Kopcem Krakusa obchodzony jest festyn, obyczaj wielkanocny, na którym możemy zapoznać się ze średniowiecznymi obyczajami, obrządkami, spróbować dawnych potraw, obejrzeć potyczki zbrojne oraz poznać historię Kopca Krakusa. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę imprezy.


Krakowskie Noce

...to cykl nocy, których zadaniem jest zwiększenie zainteresowania ludzi środowiskiem muzealnym, teatralnym, kościelnym, muzycznym i literackim. Jest to nocna (zwykle od godziny 18.00 popołudniu do godziny 3.00 ) możliwość obcowania ze sztuką i kulturą. Na Krakowskie Noce składają się:
Krakowska Noc Muzeów, organizowana w maju,
Krakowska Noc Teatrów, organizowana w czerwcu,
Krakowska Noc Jazzu, organizowana w lipcu,
Noc Cracovia Sacra, organizowana w sierpniu,
Krakowska Noc Poezji, organizowana w październiku.
Uczestnictwo w tych wydarzeniach jest darmowe. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę imprezy.


Święto Chleba

...każdego roku, w czerwcu, na Placu Wolnica na Krakowskim Kazimierzu, organizowane jest Święto Chleba, podczas których swoje wypieki prezentują piekarze z całej Polski. Święto gromadzi również wytwórców rękodzieła.


Marsz Jamników

...to marsz wielbicieli jamników wraz z ich pupilami, organizowany we wrześniu w Krakowie. Psi pochód przemierza drogę od Barbakanu do Rynku Głównego, gdzie wybiera się najdłuższego jamnika. Pieski są poprzebierane w różne stroje.


Pochód Lajkonika

...co roku, w czwartek po Bożym Ciele odbywa się Pochód Lajkonika. Lajkonik przemierza trasę od Zwierzyńca na Rynek Główny wraz z kolorowym orszakiem włóczków (dawni flisacy, zajmujący się spławianiem drewna na Wiśle) przebranych w krakowskie i tatarskie stroje. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę imprezy.


Małopolski Piknik Lotniczy

...to pokaz lotniczy organizowany co roku, w czerwcu, przez Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Pokaz odbywa się w formie pikniku, na którym całe rodziny mogą podziwiać ewolucje powietrzne samolotów. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę imprezy.


Wielka Parada Smoków

...to kolorowe widowisko, które odbywa się na bulwarach wiślanych w Krakowie. Imprezie towarzyszą koncerty, różne pokazy, parada smoków oraz pokaz sztucznych ogni na zakończenie imprezy. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę imprezy.


Teatry, Filharmonia i Opera w Krakowie

Teatr im. Juliusz Słowackiego w Krakowie

...jeden z najpiękniejszych, najsłynniejszych i najprężniej działających teatrów w naszym kraju. Został otwarty w 1893 r. i nieprzerwanie działa aż do dzisiaj. Teatr znajduje się na pl. Świętego Ducha w niedalekiej odległości od Rynku Głównego w Krakowie. Na scenach Teatru odgrywane są wartościowe, odwołujące się do polskiej i europejskiej tradycji spektakle. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę teatru.


Teatr Bagatela

Teatr Bagatela od 1972 r. działa jako Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya- Żeleńskiego. Znajduje się on na rogu ul. Karmelickiej i ul. Krupniczej. Na scenach Teatru wystawiane są głównie komedie oraz klasyczny i współczesny dramat. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę teatru.


Teatr Stary w Krakowie

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie to jeden z najstarszych teatrów w Polsce. Znajduje się on przy ul. Jagiellońskiej w pobliżu Rynku Głównego. Repertuar Teatru to inscenizacje tekstów współczesnych oraz reinterpretacje klasyki i nowatorskie projekty muzyczne i multimedialne. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę teatru.


Teatr Ludowy w Krakowie

To prężnie działający od 1955 r. teatr, który znajduje się w Nowej Hucie na osiedlu Teatralnym. Teatr Ludowy w Krakowie to jedna z najbardziej interesujących i najwybitniejszych scen dramatycznych w naszym kraju. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę teatru.


Teatr Łaźnia Nowa

Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie znajduje się w Nowej Hucie na os. Szkolnym. Jest jednym z młodszych teatrów, gdyż został otwarty w 2005 r. W Teatrze oprócz spektakli możemy zobaczyć koncerty, festiwale, wystawy, pokazy filmowe i multimedialne oraz wziąć udział w różnych spotkaniach i warsztatach. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę teatru.


Krakowski Teatr Scena STU

Teatr istnieje od 1966 r., a w ówczesnej formie działa od 1997 r. Znajduje się przy al. Z. Krasińskiego w Krakowie. Na deskach Teatru Sceny STU grane są głównie debiuty oraz realizowane są nowatorskie pomysły, przez co teatr zachował klimat teatru alternatywnego. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę teatru.


Teatr KTO

Teatr KTO to teatr założony w 1977 r. na ul. Gzymsików w Krakowie. Cechą charakterystyczną tego Teatru jest specyficzny przekaz sztuki poprzez ciało aktora, dźwięk, ruch i muzykę. Teatr znany jest z organizacji spektakli na ulicach miast. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę teatru.


Teatr Groteska

To Teatr powstały w 1945 r. przy ul. Skarbowej w Krakowie. Program Teatru kreują trzy nurty: Bajki, Baśnie i Mity. Bajki przeznaczone są dla dzieci i są to lalkowe przedstawienia, Baśnie kierowane są do całych rodzin, a Mity to spektakle dla młodzieży i dorosłych. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę teatru.


Teatr Współczesny

Teatr Współczesny znajduje się na drugim piętrze kamienicy przy ul Starowiślnej 21 w Krakowie. Na deskach teatru wystawiane są głównie spektakle młodych dramaturgów polskich. W repertuarze teatru są spektakle dla dzieci, młodzieży i widzów dorosłych. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę teatru.


Teatr Barakah

To teatr założony w 2004 r. przy ul. Szerokiej w Krakowie. Na scenie tego Teatru odgrywane są spektakle, które poruszają tematykę śmierci, wojny, eutanazji i relacji międzyludzkich. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę teatru.


Teatr Studencki Graciarnia

To teatr powstały z inicjatywy studentów w 2009 r. Główne biuro teatru znajduje się przy ul Praskiej w Krakowie. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę teatru.


Teatr Variete

To teatr znajdujący się przy ul. Grzegórzeckiej w Krakowie. Repertuar tego Teatru to komedie muzyczne, burleska, wodewil, teatr grozy oraz flamenco. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę teatru.


Teatr Nowy

o teatr, który swoją działalność rozpoczął w 2006 r. na ul. Gazowej na Krakowskim Kazimierzu. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę teatru.


Teatr Scena na Lwowskiej

To teatr na rogu ul. Lwowskiej i Limanowskiego, szerokiej publiczności znany od 2011 r. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę teatru.


Teatr Komedia

To teatr wystawiający na swojej scenie komedie i recitale. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę teatru.


Teatr Sztuka na Wynos

To teatr, którego siedziba i scena znajdują się przy ul. Starowiślnej w Krakowie. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę teatru.


Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

...działa od 1945 r. przy ul. Zwierzynieckiej. Filharmonia co tydzień organizuje koncerty symfoniczne, oratoria, recitale. Za granicą znana jest głównie z interpretacji dzieł Karola Szymanowskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę filharmonii.


Opera Krakowska

...została założona w 1954 r. nie mając stałej siedziby. Dopiero w grudniu 2008 r. został otwarty gmach Opery Krakowskiej, który mieści się przy ul. Lubicz w Krakowie. Obecnie opera w Krakowie ma jedną z najpiękniejszych i najnowocześniejszych scen operowych w kraju, na której możemy podziwiać opery, przedstawienia muzyczne i balet. Po aktualne informacje odsyłamy na oficjalną stronę opery.


Krakowskie Muzea

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu, Wawel 5, to pomnik historii, tradycji kulturowej i religijnej narodu polskiego. Zamek na Wawelu jest elementem dziedzictwa światowego. Jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych zamków w naszym kraju.Oficjalna strona muzeum.


Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich na ul. Szczepańskiej w Krakowie to największy w Polsce zbiór pamiątek i prac Stanisława Wyspiańskiego. Oficjalna strona muzeum.


Pałac Sztuki

W Pałacu Sztuki przy pl. Szczepańskim 4 w Krakowie, obecnie mają miejsce czasowe ekspozycje.Oficjalna strona muzeum.


Collegium Maius – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

o budynek gotycki mieszczący się na ul. Jagiellońskiej 15 w Krakowie. Oficjalna strona muzeum.


Muzeum Pamięci Narodowej „Apteka pod Orłem”

Muzeum Pamięci Narodowej „Apteka pod Orłem” znajduje się na pl. Bohaterów Getta 18 i jest to szczególne miejsce, wiążące losy Polaków i Żydów.Oficjalna strona muzeum.


Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa w Krakowie przy al. Jana Pawła II 39, prezentuje eksponaty związane z techniką lotniczą. Wystawa obejmuje samoloty, szybowce, śmigłowce, rakiety przeciwlotnicze oraz silniki lotnicze.Oficjalna strona muzeum.


Muzeum Historii Fotografii

To Muzeum mieszczące się na ul. Józefitów 16 w Krakowie, posiada zbiry fotografii stereoskopowych, autochromów, ambrotypii, albuminowych, na kliszach szklanych i błonach celuloidowych, oraz bogaty zbiór aparatów i wyposażenia pracowni fotograficznych. Oficjalna strona muzeum.


Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ

Muzeum znajduje się na ul. Floriańskiej 25 i gromadzi eksponaty obrazujące historię aptekarstwa od czasów średniowiecznych po współczesne.Oficjalna strona muzeum.


Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli

Muzeum Etnograficzne w Krakowie przy ul. Krakowskiej 46, prezentuje głównie eksponaty dotyczące kultury ludowej.Oficjalna strona muzeum.


Muzeum Archidiecezjalne

Muzeum znajduje się na ul. Kanoniczej 19 i gromadzi sztukę religijną w dziedzinie malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego.Oficjalna strona muzeum.


Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Krakowie przy ul. Senackiej 3, posiada około 500 tys. zabytków o walorach ekspozycyjnych.Oficjalna strona muzeum.


Ulica Pomorska – Dom Śląski

Ten Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ul. Pomorskiej 2, opiekuje się celami byłego aresztu Gestapo, które są historycznym miejscem kaźni wielu tysięcy Polaków w czasie II wojny światowej.Oficjalna strona muzeum.


Muzeum Krzysztofory

Muzeum znajduje się na Rynku Głównym 35 w Krakowie i prezentuje eksponaty związane z historią miasta, kolekcje broni, zbiór pamiątek historycznych związanych z wybitnymi postaciami i wydarzeniami. W Muzeum prezentowane są również szopki krakowskie i oryginalny strój Lajkonika zaprojektowany przez Stanisława Wyspiańskiego.Oficjalna strona muzeum.


Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej “Mangha”

Centrum “Mangha”, znajdujące się na ul. Konopnickiej 26, prezentuje stałą ekspozycję “Kolekcja Dawnej Sztuki Japońskiej”. W Muzeum możemy podziwiać przedmioty zdobione prószonym złotem, srebrem, inkrustowane perłowcem (zwłaszcza małe puzderka na lekarstwa).Oficjalna strona muzeum.


Dom Jana Matejki

Jest to muzeum na ul. Floriańskiej 41. W Muzeum możemy obejrzeć biograficzną kolekcję Jana Matejki obejmującą krakowskie „starożytności”, złotnictwo, ceramikę, militaria, tkaniny, a także narzędzia tortur.Oficjalna strona muzeum.


Muzeum Książąt Czartoryskich

uzeum Książąt Czartoryskich na ul. św. Jana 19, to muzeum, w którym możemy podziwiać pokaźny zbiór poloników i cennych reliktów europejskiej historii i kultury.Oficjalna strona muzeum.


Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Krakowie mieści się na al. 3 Maja 1. W Muzeum znajdują się zbiory liczące 780 tysięcy eksponatów ze wszystkich epok.Oficjalna strona muzeum.


Fabryka Schindlera

est to Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ul. Lipowej 4. W fabryce Oskar Schindler zatrudniał zagrożonych eksterminacją Żydów, wpisanych następnie na tzw. listę Schindlera i uratowanych od zagłady.Oficjalna strona muzeum.


Podziemia Rynku w Krakowie

o podziemne muzeum mieszczące się pod Rynkiem Głównym w Krakowie. Odwiedzający uczestniczą w multimedialnym widowisku, które przenosi nas do historycznego Krakowa. W Muzeum można zobaczyć i dotknąć historii z początków legendarnego miasta.Oficjalna strona muzeum.


Muzeum Sztuki Współczesnej

MOCAK znajduje się przy ul. Lipowej 4. Wystawa obejmuje prezentację międzynarodowej sztuki najnowszej, edukację oraz projekty badawcze i wydawnicze. Oficjalna strona muzeum.


Muzeum Witrażu

Muzeum znajduje się przy al. Krasińskiego 23. Stałą ekspozycję tworzy unikatowa kolekcja witraży i kartonów z początku XX w. Ponieważ Muzeum znajduje się w jednej z najstarszych, ale i nadal funkcjonujących pracowni witraży, zwiedzający mogą podziwiać proces powstawania witraży. Przy Muzeum funkcjonuje Galeria Szkła Współczesnego, gdzie odbywają się wystawy czasowe prezentujące dokonania artystów z dziedziny sztuki witrażowej.Oficjalna strona muzeum.


Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Oddział Dzieje Nowej Huty

Oddział Dzieje Nowej Huty znajduje się na os. Słonecznym 16. W Muzeum organizowane są wystawy tematyczne, lekcje muzealne, prelekcje i konferencje naukowe na temat dziejów Nowej Huty. Urządzane są również wycieczki umożliwiające poznanie architektury i urbanistyki starej części Nowej Huty wraz z placem Centralnym i Centrum Administracyjnym kombinatu, architektury sakralnej oraz zabytków istniejących na tym terenie przed powstaniem Nowej Huty.Oficjalna strona muzeum.


Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa przy Rynku Głównym 35, można podziwiać dzieła sztuki, obiekty kultury materialnej oraz dokumenty związane z kulturą, tradycją i zwyczajami mieszkańców miasta, dziejami politycznymi i gospodarczymi. Głównym celem tego Muzeum jest promowanie historii, sztuki i zabytków Krakowa poprzez organizowanie lekcji muzealnych, prelekcji, konkursów, olimpiad wiedzy o Krakowie. Muzeum organizuje takie imprezy, jak Pochód Lajkonika, Intronizacja Króla Kurkowego oraz Konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską.Oficjalna strona muzeum.


Dom Zwierzyniecki

Muzeum znajduje się przy ul. św. Królowej Jadwigi 41. Obecnie w Muzeum organizowane są różne wydarzenia związane z Dzielnicą Zwierzyniec oraz wystawy historyczne i artystyczne przedstawiające dzieła twórców związanych ze Zwierzyńcem.Oficjalna strona muzeum.Pałac Biskupa Erazma Ciołka

W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, przy ul. Kanoniczej 17 w Krakowie, można oglądać dzieła polskiej sztuki średniowiecznej, renesansowej i barokowej. Znajduje się tutaj także Pracownia konserwacji malarstwa i rzeźby.Oficjalna strona muzeum.Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuk

Bunkier Sztuki na pl. Szczepańskim 3a, jest największą galerią w Małopolsce i największą galerią miejską w kraju.Oficjalna strona muzeum.Celestat

Oddział „Celestat” na ul. Lubicz 16, może pochwalić się unikatową ekspozycją „Z dziejów Krakowskiego Bractwa Kurkowego”, zlokalizowaną w siedzibie bractwa kurkowego, które do dziś, kultywuje swą działalność.Oficjalna strona muzeum.Kamienica Hipolitów

Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na pl. Mariackim 3 posiada stałą ekspozycję pt. Mieszczański dom. Wystawa prezentuje jak kiedyś mieszkali krakowianie, jak urządzali swoje mieszkania i w jakich warunkach żyli.Oficjalna strona muzeum.Archiwum Cricoteki

Cricoteka przy ul. Kanoniczej 5, dysponuje unikalnym zbiorem kilkuset obiektów oraz kostiumów ze spektakli Teatru Cricot 2, pism teoretycznych, rysunków i projektów Kantora, rejestracji wideo, dokumentacji fotograficznej oraz tysięcy wielojęzycznych recenzji, czasopism, książek.Oficjalna strona muzeum.Dworek Jana Matejki

Dworek Jana Matejki w Krzesławicach przy ul. Wańkowicza 25 to Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce. Dworek jest typową parterową rezydencją wiejską z dobudówką mieszczącą niegdyś pracownie Jana Matejki.Oficjalna strona muzeum.Zamek Królewski w Niepołomicach

Obecnie w Zamku Królewskim w Niepołomicach przy ul. Zamkowej 2, organizowane są kongresy, zjazdy, sympozja, narady, liczne imprezy kulturalne, jak recitale, koncerty, spektakle, pokazy rycerskie i wystawy. W komnatach Zamku powstało Muzeum Niepołomickie, w którym możemy oglądać eksponaty my śliwskie i łowieckie oraz zbiory Włodzimierza Puchalskiego.Oficjalna strona muzeum.>Dom Historii Podgórza

Dom znajduje się na ul. Limanowskiego 13, organizuje wystawy fotograficzne i plastyczne oraz wykłady na temat przeszłości i współczesności Podgórza. Głównym celem Muzeum jest gromadzenie pamiątek związanych z historią Podgórza i jego mieszkańców.Oficjalna strona muzeum.Muzeum Armii Krajowej

Muzuem Armii Krajowej znajdujące się przy ul. Wita Stwosza 12, upowszechnia wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych.Oficjalna strona muzeum.Regionalne Muzeum Młodej Polski “Rydlówka”

Dworek znajduje się na ul. Tetmajera 28, i można w nim obejrzeć „weselne” sprzęty, pamiątki, eksponaty związane z folklorem młodopolskim.Oficjalna strona muzeum.Dom Józefa Mehoffera

Dom J. Mehoffera znajduje się na ul. Krupniczej 26, stał się salonem literacko-muzycznym, miejscem spotkań ludzi kultury i sztuki.Oficjalna strona muzeum.Muzeum Ubezpieczeń

Muzeum Ubezpieczeń znajduje się przy ul. Dunajewskiego 3. Gromadzi ono obiekty oraz dokumenty związane z dziejami ubezpieczeń w Polsce.Oficjalna strona muzeum.Aquarium i Muzeum Przyrodnicze PAN

W Aquarium i Muzeum Przyrodniczym PAN zlokalizowanego na ul. św. Sebastiana 9, możemy podziwiać żywe okazy fauny i flory z odległych zakątków świata. Muzeum posiada akwaria i terraria z ponad 130 gatunkami zwierząt.Oficjalna strona muzeum.Muzeum Inżynierii Miejskiej

Muzeum Inżynierii Miejskiej na ul. św. Wawrzyńca 15, to zespół dawnych hal zajezdni tramwajowej na krakowskim Kazimierzu. Celem placówki jest gromadzenie, opracowywanie, dokumentacja i upowszechnianie obiektów z zakresu historii techniki, technologii, przemysłu i inżynierii miejskiej.Oficjalna strona muzeum.